Whirlpool-kylare: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Bee (diskussion | bidrag) Skapade sidan med 'En Whirlpool-kylare är en doppkylare som jobbar i sammarbete med en pump.<br /> På doppkylaren sitter ett rör för återföring vört...' |
Bee (diskussion | bidrag) mIngen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 1: | Rad 1: | ||
En [[Whirlpool-kylare]] är en [[doppkylare]] som jobbar i | En [[Whirlpool-kylare]] är en [[doppkylare]] som jobbar i samarbete med en [[pump]].<br /> | ||
På [[Doppkylare|doppkylaren]] sitter ett rör för återföring [[Vört|vört]] monterat. Detta rör är monterat så att det går ner till, och utefter yttersidan av grytans botten. <br /> | På [[Doppkylare|doppkylaren]] sitter ett rör för återföring [[Vört|vört]] monterat. Detta rör är monterat så att det går ner till, och utefter yttersidan av grytans botten. <br /> | ||
Nuvarande version från 27 oktober 2014 kl. 14.18
En Whirlpool-kylare är en doppkylare som jobbar i samarbete med en pump.
På doppkylaren sitter ett rör för återföring vört monterat. Detta rör är monterat så att det går ner till, och utefter yttersidan av grytans botten.
I grytan bildas en virvelström/Whirlpool när vörten som sugs ut av pumpen återförs genom röret.
Virvelströmmen gör så att druv och humle samlas i mitten av grytan, oach man kan därför tappa en klarare vört ner i jäskärlet efter kylning.
En annan fördel med whirlpool-kylare är att kylningen blir effektivare och tiden kortas ned avsevärt jämfört med vanlig doppkylning.