Skillnad mellan versioner av "Korn"

Från BryggarWiki
Hoppa till: navigering, sök
m
Rad 1: Rad 1:
''Korn'' är det [[sädesslag]] som oftast används till hembryggning. Antingen, och oftast, används två radigt korn men det finns även sex radigt som ger en tung [[kropp]] i ölet.
+
'''Korn''' är det [[sädesslag]] som oftast används till hembryggning. Antingen, och oftast, används tvåradigt korn men det finns även sexradigt som ger en tung [[kropp]] i ölet.
 +
 
 +
Korn används oftast i [[mältning|mältad]] form som olika typer av [[kornmalt]] men även omältat korn används i mindre mängder ibland.

Versionen från 1 oktober 2007 kl. 15.12

Korn är det sädesslag som oftast används till hembryggning. Antingen, och oftast, används tvåradigt korn men det finns även sexradigt som ger en tung kropp i ölet.

Korn används oftast i mältad form som olika typer av kornmalt men även omältat korn används i mindre mängder ibland.