Dravlimpa: Skillnad mellan sidversioner

Från BryggarWiki
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Svenecarlsson (diskussion | bidrag)
Ingen redigeringssammanfattning
Aenima (diskussion | bidrag)
Ingen redigeringssammanfattning
 
(6 mellanliggande sidversioner av 4 användare visas inte)
Rad 1: Rad 1:
{{fyll}}
Dravlimpa är bröd som man bakar med maltrester ([[Drav|drav]]) som ingrediens. Koka draven med [[Vatten|vatten]] så att den blir mjukare. Finfördela eventuellt draven i mixer. En liten mängd [[Drav|drav]] kan blandas in i alla typer av matbröd för att få mer fiber.
 
Dravlimpa är bröd som man bakar med en inblanding av [[Drav|drav]]. Koka draven med [[Vatten|vatten]] så att den blir mjukare. Finfördela eventuellt draven i mixer. En liten mängd [[Drav|drav]] kan blandas in i alla typer av matbröd för att få mer fiber.


==Länk==
==Länk==
*[http://http://brodattbaka.blogspot.com/2011/12/olbryggarbrod.html  
*[http://brodattbaka.blogspot.com/2011/12/olbryggarbrod.html Ölbryggarbröd]
Ölbryggarbröd]
*[http://www.femtekvarten.blogspot.com Riktigt vörtbröd]

Nuvarande version från 16 oktober 2014 kl. 17.17

Dravlimpa är bröd som man bakar med maltrester (drav) som ingrediens. Koka draven med vatten så att den blir mjukare. Finfördela eventuellt draven i mixer. En liten mängd drav kan blandas in i alla typer av matbröd för att få mer fiber.

Länk[redigera]