Rostning: Skillnad mellan sidversioner

Från BryggarWiki
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Qonos (diskussion | bidrag)
Skapade sidan med '{{fyll}}Maltens rostningsgrad är en viktig smakfaktor: kraftigare rostning ger ett mörkare öl i och med att sockret karamelliseras. Vid ölbryggning används huvudsakligen...'
 
Bee (diskussion | bidrag)
Ingen redigeringssammanfattning
Rad 1: Rad 1:
{{fyll}}Maltens rostningsgrad är en viktig smakfaktor: kraftigare rostning ger ett mörkare öl i och med att sockret karamelliseras. Vid ölbryggning används huvudsakligen ljusa maltsorter som [[Pilsnermalt|pilsnermalt]] och [[Pale_ale-malt|pale ale-malt]].
Maltens rostningsgrad är en viktig smakfaktor i öl. Normlat används väldigt ljusa [[Maltsorter|maltsorter]] som [[Pilsnermalt|pilsnermalt]]/[[Pale_ale-malt|pale ale-malt]] till [[Basmalt|basmalt]] i ölet, och det är de rostade och karamelliserade sorterna som ger smak.<br />
 
Den huvudsakliga reaktion som sker när man rostar [[Malt|malt]] är den så kallade Maillard-reaktionen som  gör förändringar på [[Stärkelse|stärkelse]] och [[Proteiner|proteiner]]. Allteftersom stärkelsen och proteinerna reagerar produceras olika smak- och färgföreningar. Färgföreningar kallas melanoider och kan förbättra stabiliteten av öl genom att bromsa [[Oxidation|oxidation]] och reaktioner som gör att ölet åldras.
Eftersom reaktionerna påverkas av fuktinnehållet i [[Malten|malten]] kan [[Vatten|vatten]] användas tillsammans med rostningsprocessen för att ge olika smaker i det färdiga resultatet.<br />
 
== Rosta din egen [[Malt|malt]] ==
Som [[Hembryggare|Hembryggare]] är man fri att experimentera med [[Malt|malt]] och det är ganska enkelt att rosta och karamellisera egen [[Malt|malt]] i det egna köket.<br />
Ugnsrostad [[Basmalt|basmalt]] tillför nötaktig och rostad smak till din öl, vilket är ett bra komplement för [[Brown_ale|Brown Ale]], [[Porter|Porter]], [[Bock|Bock]]öl, m fl.
Att rosta sin egen [[Malt|malt]] är lätt att göra och den rostade [[Malten|malten]] kan användas av både till stöpning och [[Mäskning|mäskning]].
Rosta torrt [[Spannmål|spannmål]]/[[Malt|malt]] för mer rostat och nötigt resultat. För [[Malt|malt]] av karamelltyper blötlägger man okrossad [[Malt|malt]] i [[Vatten|vatten]] en timme innan rostning. Våt [[Malt|malt]] producerar mer av en karamellsmak på grund av att partiell stärkelsekonvertering sker i början av rostningen.<br />
 
Utgå från en ljus [[Basmalt|basmalt]] och blötlägg en timme eller rosta [[Torr|torr]].
 
{| class="wikitable"
|-
! [[Temperatur|Temperatur]]  !! [[Torr|Torr]]/Blötlagd  !! Tid  !! Smak
|-
|135°C || [[Torr|Torr]] || 1 Timme || Lätt nötaktig smak och [[Arom|arom]].
|-
|175°C || [[Torr|Torr]] || 15 minuter || Lätt nötaktig smak och [[Arom|arom]].
|-
|175°C || [[Torr|Torr]] || 30 minuter || Rostad och granola/start liknande smak.
|-
|175°C || [[Torr|Torr]] || 1 timme || Hårdare rostning med smak som liknar kommersiell brunmalt.
|-
|175°C || Blötlagd || 1 timme || Liten [[Sötma|sötma]] och rostad smak.
|-
|175°C || Blötlagd || 1.5 timmes || Rostat [[Maltig|maltig]] och lite [[Sötma|sötma]].
|-
|175°C || Blötlagd || 2 timmar ||Starkt rostad smak.
|}
Den rostade [[Malten|malten]] bör vila/mogna i en papperspåse eller liknande i två veckor innan användning. Detta gör att de alltför kraftiga och obehagliga aromerna försvinner. Kommersiellt rostad [[Malt|malt]] får ofta mogna i 6 veckor innan de är klara. Ju hårdare rostning desto viktigare är vilo- och mognadsprocessen.

Versionen från 5 november 2014 kl. 17.51

Maltens rostningsgrad är en viktig smakfaktor i öl. Normlat används väldigt ljusa maltsorter som pilsnermalt/pale ale-malt till basmalt i ölet, och det är de rostade och karamelliserade sorterna som ger smak.

Den huvudsakliga reaktion som sker när man rostar malt är den så kallade Maillard-reaktionen som gör förändringar på stärkelse och proteiner. Allteftersom stärkelsen och proteinerna reagerar produceras olika smak- och färgföreningar. Färgföreningar kallas melanoider och kan förbättra stabiliteten av öl genom att bromsa oxidation och reaktioner som gör att ölet åldras. Eftersom reaktionerna påverkas av fuktinnehållet i malten kan vatten användas tillsammans med rostningsprocessen för att ge olika smaker i det färdiga resultatet.

Rosta din egen malt

Som Hembryggare är man fri att experimentera med malt och det är ganska enkelt att rosta och karamellisera egen malt i det egna köket.
Ugnsrostad basmalt tillför nötaktig och rostad smak till din öl, vilket är ett bra komplement för Brown Ale, Porter, Bocköl, m fl. Att rosta sin egen malt är lätt att göra och den rostade malten kan användas av både till stöpning och mäskning. Rosta torrt spannmål/malt för mer rostat och nötigt resultat. För malt av karamelltyper blötlägger man okrossad malt i vatten en timme innan rostning. Våt malt producerar mer av en karamellsmak på grund av att partiell stärkelsekonvertering sker i början av rostningen.

Utgå från en ljus basmalt och blötlägg en timme eller rosta torr.

Temperatur Torr/Blötlagd Tid Smak
135°C Torr 1 Timme Lätt nötaktig smak och arom.
175°C Torr 15 minuter Lätt nötaktig smak och arom.
175°C Torr 30 minuter Rostad och granola/start liknande smak.
175°C Torr 1 timme Hårdare rostning med smak som liknar kommersiell brunmalt.
175°C Blötlagd 1 timme Liten sötma och rostad smak.
175°C Blötlagd 1.5 timmes Rostat maltig och lite sötma.
175°C Blötlagd 2 timmar Starkt rostad smak.

Den rostade malten bör vila/mogna i en papperspåse eller liknande i två veckor innan användning. Detta gör att de alltför kraftiga och obehagliga aromerna försvinner. Kommersiellt rostad malt får ofta mogna i 6 veckor innan de är klara. Ju hårdare rostning desto viktigare är vilo- och mognadsprocessen.