Jäskärl: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Dav (diskussion | bidrag) Påbörjad. |
Dav (diskussion | bidrag) m använder faktakoll istället för kvalitetskoll |
||
| Rad 1: | Rad 1: | ||
{{ | {{Faktakoll|Släpper jäshinken igenom syre?}} | ||
Ett '''jäskärl''' är precis vad det låter som. Ett kärl där [[jäsning|jäsningen]] utförs. För hembryggare är detta ofta en [[jäshink|hink i livsmedelsklassifierad plast]] på 25-30 liter. Vanligt är också att använda [[damejeanne]], ett jäskärl i glas. Kärlen försluts tätt och förses med [[jäsrör]]. De olika kärlen har olika fördelar och nackdelar: | Ett '''jäskärl''' är precis vad det låter som. Ett kärl där [[jäsning|jäsningen]] utförs. För hembryggare är detta ofta en [[jäshink|hink i livsmedelsklassifierad plast]] på 25-30 liter. Vanligt är också att använda [[damejeanne]], ett jäskärl i glas. Kärlen försluts tätt och förses med [[jäsrör]]. De olika kärlen har olika fördelar och nackdelar: | ||
Versionen från 14 augusti 2007 kl. 17.12
| Denna artikel innehåller ifrågasatta faktauppgifter. | |
| Se diskussionssidan, eller historiken, för mer information. Rätta gärna felaktigheter. |
Ett jäskärl är precis vad det låter som. Ett kärl där jäsningen utförs. För hembryggare är detta ofta en hink i livsmedelsklassifierad plast på 25-30 liter. Vanligt är också att använda damejeanne, ett jäskärl i glas. Kärlen försluts tätt och förses med jäsrör. De olika kärlen har olika fördelar och nackdelar:
Jäshink
+ Enkel att göra ren. + Stöttålig.
- Repor på insidan av kärlet är svåra att göra rent, akta för infektioner! - Syre släpps in genom plasten, vilket kan göra att ölet oxiderar. (!! Stämmer detta? !!)
Damejeanne
+ Ingen risk för repning. + Ofta billig på loppisar och second handaffärer.
- Väldigt sköra! Var försiktiga! - Liten öppning, vilket gör rengöringen lite bökig.