Lagstiftning: Skillnad mellan sidversioner
Ingen redigeringssammanfattning |
|||
| Rad 6: | Rad 6: | ||
[[SHBF]] har haft problem med den lagtolkningen som [[FHI|Statens Folkhälsoinstitut]] gjorde i samband med [[SM i Hembryggd öl|SM]] i Kalmar år 2006. [[SHBF|SHBF]] har sedan dess bedrivit olika slags lobbyverksamhet för att få till stånd en lagändring. | [[SHBF]] har haft problem med den lagtolkningen som [[FHI|Statens Folkhälsoinstitut]] gjorde i samband med [[SM i Hembryggd öl|SM]] i Kalmar år 2006. [[SHBF|SHBF]] har sedan dess bedrivit olika slags lobbyverksamhet för att få till stånd en lagändring. | ||
Inför SM 2008 så publicerade [[SHBF|SHBF]] en rapport från Docent Thomas Bull där han analyserar [[Alkohollagen|alkohollagen]] och FHIs promemoria. Denna publikation fastslår att SM följer [[Alkohollagen|alkohollagen]]. Denna rapport finns publicerad på SHBFs webbplats. | |||
Versionen från 18 april 2008 kl. 18.49
Lagstiftningen kring hembryggning regleras i alkohollagen. Det är helt lagligt att brygga sin egen öl. Lagtexten i alkohollagen (1994:1738 2 kap §2) lyder "Vin, starköl eller öl får inte tillverkas utan tillstånd om det inte gäller tillverkning i hemmet för eget behov."
Vad som är hemmet är en tolkningsfråga. Man är dock alltid fri att framställa vört vart man vill. Juridiskt sett är tillverkningen bara tillfället då man jäster vörten till grönöl.
Man får bjuda på ölen, men inte sälja den. Man får bjuda vem man vill, åtminstone med förevändningen att man har behov av att göra det, för att få ett utlåtande om ölets kvaliteter.
SHBF har haft problem med den lagtolkningen som Statens Folkhälsoinstitut gjorde i samband med SM i Kalmar år 2006. SHBF har sedan dess bedrivit olika slags lobbyverksamhet för att få till stånd en lagändring.
Inför SM 2008 så publicerade SHBF en rapport från Docent Thomas Bull där han analyserar alkohollagen och FHIs promemoria. Denna publikation fastslår att SM följer alkohollagen. Denna rapport finns publicerad på SHBFs webbplats.