Dextrin: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Ingen redigeringssammanfattning |
Ingen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 1: | Rad 1: | ||
{{socker}} | {{socker}} | ||
'''Dextrin''' är ett samlingsnamn för komplexa [[socker|sockerarter]] som mestadels är icke [[förjäsningsbar|förjäsningsbara]] av de flesta [[jäst|öljäststammar]] och som därför ger ölet [[restsötma]] och [[Kropp|kropp]]. | '''Dextrin''' är ett samlingsnamn för komplexa [[socker|sockerarter]] som mestadels är icke [[förjäsningsbar|förjäsningsbara]] av de flesta [[jäst|öljäststammar]] och som därför ger ölet [[restsötma]] och [[Kropp|kropp]]. | ||
Säljs som tillsatts under namnet maltodextrin eller brewbody. | |||
Vid [[Tillsats|tillsats]] används 3g/Liter för att öka [[FG|FG]] med 0001. | |||
Tex: för att öka [[FG|FG]] från 1010 till 1015 i 20 Liter öl tillsätts (3x5x20)= 300gram | |||
Tillförs i slutet av koket eller upplöst i kokande [[Vatten|vatten]] i samband med flasktappningen. | |||
Versionen från 30 oktober 2014 kl. 09.34
Dextrin är ett samlingsnamn för komplexa sockerarter som mestadels är icke förjäsningsbara av de flesta öljäststammar och som därför ger ölet restsötma och kropp.
Säljs som tillsatts under namnet maltodextrin eller brewbody.
Vid tillsats används 3g/Liter för att öka FG med 0001. Tex: för att öka FG från 1010 till 1015 i 20 Liter öl tillsätts (3x5x20)= 300gram Tillförs i slutet av koket eller upplöst i kokande vatten i samband med flasktappningen.